Proč psa z chovatelské stanice?

Odpověď na tuto otázku není ani zdaleka jednoduchá. Každý má své priority.
Asi víte, co je to PP - doklad, kde je v něm uvedeno jméno psa, pohlaví, datum narození, jméno chovatelská stanice, jméno, adresa chovatele a majitele, zápis v ČLP s číslem čipu, barva a druh srsti. V rodokmenu najdete informace o rodičích a prarodičích štěněte (4 generace) a výsledky zkoušek a výstav.
Pes s razítkem "CHOVNÝ" v PP prošel výstavami a zkouškami, odborně byl posouzen jeho vzhled, zuby i povaha a uchovněním v PP odpovídá standardu plemene. V případě vady vylučující chovnost dostane razítko "NECHOVNÝ" a nesmí se na něm nikdy štěňata odchovávat.
V praxi to bývá jinak. Mnoho lidí si řekne,že chtějí psa jako společníka, výstavy je nezajímají a proto jim stačí pejsek bez PP i vhledem k ceně štěněte. Tímto laickým pohledem na věc tito lidé často nevědí, co svým rozhodnutím riskují. Často je k takovému rozhodnutí vede i pořizovací cena štěněte.
Chov psů je finančně náročný (např. výstavy, krycí poplatky, čipování, zdravotní vyšetření, podmínky pro chov, atd.) a to vše se pak promítne do ceny štěněte. Těchto značných výdajů jsou takzvaní chovatelé bez PP (množírny) ušetřeni. Ušetřením pár tisíc nemůže vyvážit podstupovaná rizika:
 Štěně s PP
1. Znám předky několik generací zpět.
2. Mohu si zjistit jejich zdravotní stav.
3. Riziko exteriérových vad je minimální.
4. Riziko chorob je minimální.
5. Chovatel mi po celou dobu života pejska poskytne kdykoliv radu - tzv. chovatelský servis,   kde nabízí pomoc s výživou, výchovou, výcvikem, výstavami, apod.
6. Chov s PP - vrh 1x ročně a do 8 let.
7. Při předání štěněte od seriózního chovatele dostanete kupní smlouvu, očkovací průkaz a mezinárodní pas štěněte. Štěně je plně očkované, odčervené a očipované. Štěně většinou dostane hračky, granulky a další věci, které mu pomohou v adaptaci v novém prostředí.  
8. Odběr psa u chovatele, často chovatel vyžaduje min. jednu návštěvu před odběrem a informace o prostředí, kde štěně bude vyrůstat.
9. Chov je přísně regulován s řádnou veterinární péčí a k chovu odpovídajícími podmínkami. Cílem chovatelů jsou zdraví psi s pevným charakterem a optimálním chovem.

Štěně bez PP
1. Jeho předky vůbec neznám.
2. O zdravotním stavu nevím vůbec nic.
3. Riziko chorob je velmi vysoké.
4. Exteriérové vady nemusím vůbec řešit, předky neznáte a je otázkou, co ze štěněte vyroste.
5. Potřebujete poradit, je pravděpodobné, že chovatel - množitel ani nezvedne telefon.
6. Omezení nejsou - fenka je pouze „výrobní nástroj“.
7. Pravděpodobně od množitele k štěněti nedostanete vůbec nic.
8. Předání pravděpodobně na parkovišti u obchodního centra.
9. Psi jsou chováni často v otřesných podmínkách, fenky mají často štěňata při každém hárání až do její smrti. Dochází ke spojení psů „matka x syn“, „sestra x bratr“, .... nikdo to nekontroluje, takže o genetické a jiné choroby rozhodně není nouze. A pochopitelně bez veterinární péče, bez preventivního očkování, štěňata jsou plná červů a škrkavek a osud nešťastníků bez PP chovaných v množírnách bývá často tragický. Cílem množitelů je pouze zisk.
Stojí Vám ta příliš vysoká rizika za pár ušetřených korun?
Můj názor je jednoznačný. Všechny své psí miláčky jsem pořídil z chovatelských stanic, protože jsem chtěl mít jistotu, že štěně od chovatele dostanu v naprostém pořádku, se vším potřebným očkováním, průkazem původu a zejména jistotou, že z něj vyroste opravdový jezevčík.  Vždy jsem měl pejska s PP a dříve jsem s nimi na výstavy nechodil a byli to členové rodiny. Ale ani pes s PP nezaručuje 100% zdraví štěňátka, moje první fenečka odešla za duhový most ve 2 letech (rakovina).